Jak pečovat o obuv

.

Správná péče o boty je základem jejich dlouhé životnosti. S procesem údržby je nutné začít v okamžiku, kdy si nové boty přinesete domů. Následná péče závisí na druhu materiálu.
Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí.
Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky.

U většiny materiálů je impregnace základ

Vyjma obuvi z lakované kůže je nutné boty před prvním použitím řádně naimpregnovat, protože tím vytvoříte filtr, který ochrání povrch před poškozením vodou a nečistotami.

  • Použijte přiměřené množství přípravku určeného pro daný materiál.
  • Nanášejte ho třeba houbičkou rovnoměrně, v souvislé vrstvě.
  • Po první aplikaci počkejte, až se prostředek vsákne, a proces následně zopakujte.

Účinnost impregnačních přípravků po čase klesá, proto se vyplatí ji opakovat zhruba každé 4 týdny, v deštivém počasí i častěji.

pece-o-obuv-2
pece-o-obuv-5

Jak se starat o koženou obuv

O některé materiály se musíte starat více než o jiné. Například o kůži, kterou je potřeba na rozdíl od syntetiky krémovat (kromě Nubuku a Veluru).

Prostředek na krémování vybírejte podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout. Krém na bázi včelího vosku se do kůže nevsákne, takže vytvoří lesk a zajistí sytost barvy. Naopak krém s tukovým základem se vsákne hlouběji a dodá kůži matnější vzhled.

  • Vybraný krém nanášejte v souvislé vrstvě.
  • Dejte pozor na oblast švů, aby nedošlo k nechtěnému zatékání.
  • Po zaschnutí krému boty vyleštěte hadříkem nebo kartáčkem.

Existují různé výjimky v péči o koženou obuv, jak jsme již zmínili, proto si přečtěte, jak se starat o konkrétní druhy kůže.

Hladká kůže
Hladká useň potřebuje pravidelnou a důslednou péči. Nečistoty odstraňujte suchým nebo vlhkým hadříkem, poté nanášejte speciální leštící krém. Pokud promoknete, je třeba obuv důkladně vysušit za použití napínáků a pak opětovně naimpregnovat.

Nappa a Brush
Kůže tohoto typu jsou velmi hladké a neobvykle měkké, proto vyžadují zvláštní péči, prakticky stejnou jako kůže hladké. Důležité je pravidelné čis89tění a impregnace.

Nubuk a Velur
Nechoďte na ně s vodou, nemají ji v lásce, nečistot se zbavujte pomocí kartáčku z pryže nebo měkkého drátku. Pro oživení barev použijte speciální sprej. Velur ani nubuk nekrémujte, impregnace je naopak zásadní.

Lakovaná kůže
Pro tento druh kůže jsou velice důležité pečující přípravky zajišťující elasticitu obuvi. Lakovanou obuv čistěte vlhkým flanelovým hadříkem. Nikdy neimpregnujte, protože to může výrazně snížit efekt laku a lesku.

pece-o-obuv-6
pece-o-obuv-8

Jak pečovat o boty z ostatních materiálů

Na boty z umělých (syntetických) materiálů nejsou vhodné krémy a péče o ně spočívá v nanesení malého množství čistícího prostředku s pomocí vlhké houbičky. Po očištění boty vysušte a ošetřete impregnací na syntetickou obuv. Syntetické boty nikdy neperte.

Textilní boty čistěte za sucha kartáčkem, na větší nečistoty můžete použít navlhčený hadřík, mastné skvrny odstraňte čističem na textil. Doporučujeme použití pěnového spreje, který nejen čistí, ale také oživuje barvy. Obuv ošetřete impregnací na textil a i zde na praní v pračce zapomeňte.

Boty s voděodolnou membránou otřete vlhkým hadříkem, nechte je vyschnout a pak naneste impregnaci.

Tipy pro delší životnost bot

Kožené i syntetické boty obouvejte pomocí lžíce.
Zejména v případě uzavřených modelů můžete bez použití lžíce zničit patní část. Pokud mají boty jakýkoli typ zapínání, nejdříve ho povolte.

Boty důkladně sušte a větrejte.
Pokud obuv promokne, vycpěte ji novinami a nechte řádně vysuše. Nikdy však přímo u zdroje tepla nebo na slunci! Je také důležité, abyste nechali boty vyschnout a vyvětrat, pokud se vám zpotily nohy. Použít můžete deo sprej proti zápachu.

Používejte napínáky.
Obuv si pak zachová svůj původní tvar.

Respektujte účel obuvi.
Nevhodným používáním boty ničíte. Mějte více bot, každý pár na jinou aktivitu.

Opotřebované části vyměňte za nové.
Namáhané části jako například stélky možná budete muset čas od času měnit. Udělejte to co nejdříve, ať předejdete poškození dalších částí.

Kupujte správnou velikost.
Noha musí být v botě dobře zafixovaná, jinak dochází k deformaci obuvi. Pohyb chodidla uvnitř boty totiž poškozuje podšívku i stélku.

Ať vám naše boty dobře a dlouho slouží

Aplikujte naše rady a uvidíte, že se z obuvi z našeho e-shopu budete radovat dlouho. A pokud si nejste jistí posledním bodem tipů pro delší životnost, podívejte se ještě, jak vybrat správnou velikost.

pripravky-pece-o-obuv

Vyberte si správné doplňky na péči o obuv

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz